Okoliczne atrakcje

Okoliczne atrakcje

Biebrzańskie Eldorado > Okoliczne atrakcje

powrót do strony głównej

Wieś Dolistowo

Dolistowo to pospolita wspólna nazwa dla dwóch wsi: Dolistowa Starego i Dolistowa Nowego (oraz kolonii). Wieś znajduje się w województwie podlaskim, powiecie monieckim oraz gminie Jaświły. Pierwszą wzmiankę o Dolistowie, zwanym „Targowiskiem”” znajdujemy w dokumencie delimitujacym granice Litwy i Mazowsza z 1358r. Według XVI-wiecznych kronik, w okolicznych puszczach polował niegdyś król Kazimierz Jagiellończyk, który usłyszał ujadanie psów we wsi Dolistów (pierwotna nazwa naszej miejscowości). Nakazał on wtedy spalenie wszystkich domostw. Jednak kiedy usłyszał, że we wsi znajduje się kościół, dla jego uczczenia wycofał swój rozkaz. Pośród najstarszych mieszkańców Dolistowa do dzisiaj krążą legendy związane z tym miejscem, jak też niezwykła dla ucha jest tutejsza „”gwara dolistowska””, która niewątpliwie zaciekawi każdego. Mieszkańcy Dolistowa są niezwykle gościnni, szanują historię tutejszych terenów i kultywują tradycję przekazaną im przez przodków.

Kościół p.w. św. Wawrzyńca w Dolistowie

Pierwszy kościół w Dolistowie istniał już w 1501r. Był on drewniany i nosił wezwanie św. Stanisława. Przypuszczalnie w latach 1678-1680 trwała budowa nowej świątyni, która stała tylko wiek. Potwierdzają to dokumenty, które mówią o braku kościoła w latach 70-tych XVIII wieku. Sponsorką nowej świątyni stała się Izabela Branicka. Jako kasztelanowa wpłaciła pieniądze i nakazała budowę, którą ukończono w 1791 roku. Nadano mu wtedy obecnego patrona- św. Wawrzyńca. Budowla jest ciekawym obiektem architektonicznym. Posiada dach kryty gontem, a kasetonowy sufit przyozdobiony jest oryginalnymi obrazami. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z 1841 roku oraz plebania wybudowana 6 lat później.

Twierdza Osowiec

W jedynym na długości ok. 80 km zwężeniu doliny Biebrzy, przy moście kolejowym i drogowym znajduje się wybudowana przez carską Rosję potężna Twierdza Osowiec, składająca się z czterech fortów. Twierdza była budowana w latach 1882-1915. W czasie I wojny światowej wszelkie próby zdobycia jej szturmem przez Niemców skończyły się kompletnym fiaskiem.
Historia budowy twierdzy oraz jej późniejszych losów jest interesująca zarówno dla miłośników historii jak i całkowitych laików. Tunel śmierci, fosa wokół twierdzy jak i budynki zamieszkane przez nietoperze oraz … zjawiska nadprzyrodzone, to tylko z niektórych atrakcji które zapewniają przewodnicy Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego z siedzibą w Osowcu – Twierdza. Z pewnością zarażą Was oni swoją pasją to tego tajemniczego miejsca…

Twierdza Osowiec znajduje się jedynie 22 km od Dolistowa.

Więcej informacji na stronach:
http://www.monki.com.pl/twierdz.html
http://www.biebrzainfo.webpark.pl/wycie/twoso/twoso.html

Tykocin

Miasto z bogatą historią. Warte zwiedzenia ze względu na m.in. Muzeum Kultury Żydowskiej, synagogę z 1642 roku, XVI-wieczny cmentarz żydowski, ruiny renesansowego zamku króla Zygmunta II Augusta i wiele innych ciekawych miejsc.

Tykocin znajduje się około 40 km od Dolistowa.

Więcej na:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tykocin

http://www.kirkuty.xip.pl/tykocin.html

http://www.placczarnieckiego10.net

Tą i wiele innych atrakcji naszego regionu – Podlasia znajdziecie Państwo na:
http://www.atrakcjepodlasia.pl

Kaplica św. Jerzego

Kaplica cmentarna znajdująca się za wsią została poświęcona w 1803 roku. Początkowo wisiały tam dwa wyjątkowe obrazy: św. Jerzego oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Z powodu ich zabytkowej wartości zostały one przeniesione do kościoła parafialnego.

„Bocianek”

Bocianek to regionalna nazwa kaplicy Matki Boskiej, znajdująca się tuż za wsią. Jest to miejsce szczególnego kultu mieszkańców Dolistowa i okolic. Według podań, pod koniec XIX wieku, trzem dziewczynkom z Dolistowa objawiła się Matka Boska. Ślad po jej nogach został „odciśnięty” w kamieniu, który gdy uległ zniszczeniu, stał się podstawą dla figury Matki Boskiej.